Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR w Radzionkowie

"Służmy poczciwej sławie, a jako kto może - niech ku pożytku dobra spólnego pomoże" Jan Kochanowski

W ramach II Dni Radzionkowa zmieściły się też obchody 35-lecia pracy radzionkowskich radarów. Mija właśnie 35 lat od chwili, kiedy po trwającej trzy lata budowie, zarówno obiektu koszarowego jak i technicznego, włączono stacje radiolokacyjne w Radzionkowie do codziennego dyżurowania w systemie obrony powietrznej kraju.

Jubileusz zorganizowało, powstałe 2 marca tego roku, Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników „RADAR” w Radzionkowie. 7 czerwca w godzinach porannych udostępniono zwiedzanie posterunku radiolokacyjnego uczestnikom IV Ogólnopolskiego Zlotu Pojazdów Militarnych. W tej lekcji najnowszej historii wojsk radiotechnicznych wzięło udział 150 uczestników zlotu, którzy wjechali na teren obiektu technicznego na swoich 40 pojazdach.

 

W godzinach południowych w biurze promocji Bytomia odbyła się bytomska promocja książki Wojciecha Bonczka „Historia 33 batalionu radiotechnicznego w Radzionkowie”.

Główne uroczystości jubileuszowe miały miejsce w salach reprezentacyjnych RELAKSU. To było spotkanie kilku pokoleń radiotechników, pamiętających służbę w Ożarowicach (poprzednie miejsce stacjonowania) a także w Radzionkowie, zarówno w okresie istnienia koszar jak i po ich likwidacji. Uczestnicy spotkania to głównie byli żołnierze i pracownicy cywilni mieszkający dziś w Radzionkowie i okolicy a więc w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie czy Sosnowcu. Ale przyjechali również z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Zielonej Góry, Kielc, Strzelec Opolskich i Raciborza. Wśród uczestników gościł też były dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej i 3 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju we Wrocławiu gen. bryg. rez. Zbigniew Janoś a także nestorzy radzionkowskich radiotechników, dziś już sędziwi 80-latkowie, pułkownicy w stanie spoczynku Henryk Seroka, Ryszard Chmielewski i Alojzy Skrzyszewski. Byli więc żołnierze, wdowy po zmarłych kolegach służby a także obsługujący dziś pracujące radary.

Burmistrz Gabriel Tobor wyróżnił wszystkich byłych dowódców 33 batalionu radiotechnicznego okolicznościowym dyplomem, książką i jakże cenną monetą – 5 cidrów.

Koledzy z jeleniogórskiego „Radaru” oprócz serdecznych życzeń przekazali Stowarzyszeniu medal i plakietkę. Część oficjalną zakończyła prezentacja płk. Andrzeja Cholewy na temat obecnej sytuacji w strukturach wojsk radiotechnicznych.

Spotkanie uświetniła wystawa prac kolegi Józefa Gaworzyńskiego oraz galeria obrazów Dawida Widery. Swoimi umiejętnościami tanecznymi popisała się grupa taneczna z Bytomskiego Centrum Kultury, na czele z Olą Trawkowską.

Długie Polaków rozmowy rozbrzmiewały prawie do białego rana. Było bowiem kogo i co wspominać a także snuć plany działalności Stowarzyszenia na najbliższą przyszłość, tym bardziej, że w perspektywie nasze radzionkowskie radary mają zapewnioną przyszłość – przynajmniej na najbliższą dekadę.