Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR w Radzionkowie

"Służmy poczciwej sławie, a jako kto może - niech ku pożytku dobra spólnego pomoże" Jan Kochanowski

Historia pododdziału radiotechnicznego w Ożarowicach jest nierozerwalnie związana z dziejami 39 pułku lotnictwa myśliwskiego w Mierzęcicach. To przecież już 60 lat od powstania pułku, 61 lat od powołania do służby wojsk radiotechnicznych w Polsce i 55 lat od momentu, kiedy sformowany tu w Ożarowicach pododdział został włączony w struktury wojsk radiotechnicznych i objął dyżur bojowy.

Na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa i podległość służbowa. Wraz z rozwojem myśli technicznej zmieniało się i uzbrojenie – wyposażenie wojsk w coraz to nowsze stacje radiolokacyjne i aparaturę przekazywania informacji radiolokacyjnej. Nasycenie sprzętem tu w Ożarowicach i potrzeba innego zaplecza logistycznego wymusiło wręcz przebazowanie na inną pozycję – do Radzionkowa.

Dziś, po 40 latach, na pozycji w Radzionkowie, w dalszym ciągu trwa dyżur sprzętu radiolokacyjnego dla bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej. Żołnierze zawodowi, znakomici fachowcy, są spadkobiercami naszych wcześniejszych dokonań.

Myślę, że dąb, który dziś posadzimy będzie godnym symbolem pamięci wszystkich żołnierzy i pracowników wojska pełniących służbę w garnizonie Ożarowice.

Kultywując pamięć o tych ludziach zapaliliśmy dziś symbolicznie znicze na mogiłach tych, którzy już odeszli na wieczną wartę, ale chcemy również mieszkańcom dzisiejszych Ożarowic uzmysłowić trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie. Według nas bowiem, takie kształtowanie postaw patriotycznych, będzie uczyło zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą oraz chęć docierania do źródeł historycznych i poznawania świata w oparciu o właściwie dobrane przykłady.

 

Ożarowice, 27.08.2011 r.